
A kínzó viszketés az atópiás dermatitisz állandó, jellemző tünete. A vakarózás – pl. a felülfertőzés veszélye miatt is – tovább ronthatja a betegség lefolyását.
A kínzó viszketés az atópiás dermatitisz állandó, jellemző tünete. A vakarózás – pl. a felülfertőzés veszélye miatt is – tovább ronthatja a betegség lefolyását.
A betegség fellángolásának egyik első tünete a bőrszárazság, ehhez időről időre nedvedző vörös foltok társulhatnak.
Leggyakrabban az arcon, a törzsön és a végtagok hajlati területein jelentkező vörösödés és hámlás, amely később akár a tenyérre, a talpakra és a hajas fejbőrre is kiterjedhet!
A bőrszárazság-viszketés-gyulladás tünetegyüttese mellett a betegségre utalhatnak az atópiás dermatitisz jellemző társ-betegségei, mint például a szénanátha, az arc- és orrüregi polipózis vagy az asztma.
Az atópiás dermatitisz nem csupán egy „kinőhető” gyermekkori bőrprobléma, hanem olyan krónikus betegség, amely bármely életkorban előfordulhat és kialakulhat. A tünetek és a beteg kórelőzménye alapján viszonylag könnyen felállítható a klinikai diagnózis. Ugyanakkor a betegség hátterében álló folyamatokat nehéz kimutatni, mert jelenleg nem létezik olyan specifikus vizsgálat, eszköz vagy teszt, amellyel 100%-os biztonsággal igazolható a betegség hátterében álló összes esemény, folyamat.
Ma már a betegség kezelésére korszerű helyi (krémek, kenőcsök) és szisztémás (gyógyszeres) kezelések elérhetők, ezekről itt olvashatsz részletesen.
Az atópiás dermatitisz tünetei 3-5 éves kor után enyhülhetnek, vagy akár tünetmentesedhetnek, míg másoknál középsúlyos-súlyos ekcéma formájában állandósulhatnak. Minél fiatalabb korban jelentkezik a betegség, annál valószínűbb, hogy a tünetek enyhítéséhez szakorvosi kezelésre lesz szükség.
Ha a te gyermeked is érintett, mutasd meg nekik ezt a rövid videót, amely segíthet elfogadni a tünetenyhítő kezeléseket.
A veleszületett krónikus bőrgyulladást gyakran tévesztik össze az allergiával, és emiatt az is előfordul, hogy fölösleges teszteket és vizsgálatokat végeznek el a betegen.
Ennek az áll a hátterében, hogy az atópiás dermatitisz tüneteit allergiát is okozó tényezők – így például ételek is – ronthatják, provokálhatják, azokban a betegekben, akiknél allergia is fennáll. Az atópiás dermatitisz és az allergiás érzékenység egyidejű fennállása a súlyosabb betegeknél jellemző. A betegek nagyobb csoportjában az atópiás dermatitisz mellett nem áll fenn allergia.
A felkészült bőrgyógyász segíthet abban is, hogy az atópiás dermatitisz féken tartása érdekében milyen potenciális veszélyforrásokat kerüljünk el a hétköznapokban.
Ezekre figyelj:
Az atópiás dermatitiszt nem szabad házilag, allergia elleni készítményekkel kezelni!
Az atópiás dermatitisz nem fertőző betegség, de a sérült bőr a vakarás miatt könnyen felülfertőződhet, és ez tovább ronthatja a tüneteket. Ezért nagyon fontos, hogy a kínzó tünetek megjelenése után gyorsan szakorvosi segítséget kapjon a beteg. A gyulladásos, krónikus betegség hátterében genetikai hajlam áll, a kialakulásában pedig közrejátszhat számos külső (pl. életmód) és belső (pl. stressz) tényező.
A betegség kezelése alapvetően mindig helyi (lokális) terápiával kezdődik. Súlyos, életminőség-rontó tünetek esetén, illetve a betegség fellángolásának megelőzése érdekében szükség lehet belsőleg alkalmazott (szisztémás) kezelésre. A betegség tüneteit enyhítheti az orvosi kontrollal végzett fényterápia is (ez utóbbi nem egyenlő a szoláriummal!).
A gyulladás kezelésének alapját jelenleg a szteroidos és nem szteroid alapú kenőcsök, valamint a bőrszárazságot csökkentő kezelések jelentik. A szisztémás kezelésekhez pedig többféle, az elmúlt évtizedben kifejlesztett modern – nem szteroidalapú – gyógyszer és biológiai terápia áll a bőrgyógyászok rendelkezésére.
A szteroidos és nem szteroidos gyulladáscsökkentő krémek és kenőcsök alkalmazása a betegség egyik leghatékonyabb helyi kezelési formája. Gyakori, de megalapozatlan tévhit, hogy az orvosi utasítások betartásával végzett külsőleges szteroidos kezelés egészségkárosodást okoz.
Az atópiás dermatitiszt olyan, elsődlegesen speciális bőrápoló szerekkel és lipokrémekkel kezelik, amelyek segítik a bőr védelmi funkciójának helyreállítását, pótolják a szükséges zsírsavakat, és tisztán tartják a bőr felületét.
A fellángolások idejére a bőrgyógyász külsőleg alkalmazott kortikoszteroid és nem szteroid alapú készítményeket írhat fel, amelyek erős gyulladáscsökkentő hatásukkal segítenek.
Az atópiás dermatitisz tüneteit hatékonyan lehet enyhíteni a bőr felületének speciális UV‑besugárzásával.
Súlyos betegség esetén, amely nem reagál más kezelésekre, léteznek korszerű gyógyszeres és biológiai terápiák a betegség tünetmentesítésére.
Az atópiás dermatitisz tüneteit a kezelésekkel hosszú távon lehet enyhíteni, és akár teljesen megszüntetni is. Kisgyermekeknél a legtöbb esetben már a szakszerű bőrápolás is látványos eredményhez vezethet.
Az atópiás dermatitisz nem fertőző betegség. Az atópiás hajlamú gyermeket nem kell távol tartani a közösségtől. A betegséggel kapcsolatos hiteles információkat – akár ezt a weboldalt is – érdemes az óvodában, iskolában is megmutatni.
Főleg gyermekeknél a szülői „diagnózis” és a nem vényköteles, allergia elleni „házi kezelés” nem segít. Az atópiás dermatitisz nem allergia, bár az is csatlakozhat hozzá.
A korral a betegség tünetei enyhülhetnek, de ha csak erre várunk, azzal a gyermeket kínzó, tünetes időszakot nyújtjuk el, és kockáztatjuk a különböző allergiák kialakulását. A betegség már kisgyermekkortól hatékonyan kezelhető.
Az atópiás dermatitisz olyan krónikus betegség, amely bármelyik életkorban jelentkezhet, és lefolyását nem lehet előre megjósolni. Az sem látható előre, hogy milyen gyakorisággal és intenzitással térnek majd vissza a tünetek. Proaktív terápiával a tünetek „fellángolását” is meg lehet előzni.
A viszketés a gyermekeknél biztosan vakarózást vált ki, ami fertőzésnek teheti ki az érintett sérülékeny bőrfelületet, ráadásul a gyermek nyugodt pihenését is zavarhatja. A kínzó tünetek csökkentésével a felülfertőzés kockázata is csökkenthető.
Cím: 1085 Budapest, Mária u. 41.
Tel.: 1/459-15-00
Cím: 1089 Budapest, Üllői út 86.
Tel.: 1/ 459-91-00
Debreceni Egyetem Klinikai Központ, Bőrgyógyászati Klinika, Allergológiai Szakrendelés
Cím: 4032 Debrecen, Nagyerdei körút 98.
Tel.: 52/255-602
Cím: 7400 Kaposvár, Tallián Gy. utca 20-32.
Tel.: 82/ 501-300 – 1700 mellék
Cím: 6000 Kecskemét, Csabai Géza Krt. 21.
Tel.: 76/ 519-830
Cím: 3529 Miskolc, Csabai kapu 42.
Tel.: 06-46/555-800/25869-es mellék
Cím: 7632 Pécs, Akác u. 1.
Tel.: 72/536-870
Cím: 6720 Szeged, Korányi fasor 6.
Tel.: 62/545-274
Cím: 9700 Szombathely, Markusovszky Lajos u. 5.
Tel.: 94/ 311-542
Ha új beteg: – 5671 mellék, Dr Telegdy Enikő rendelése.
Ha már terápiát kap: – 5249 mellék, Ambulancia
Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház – Atópiás Dermatitis Ambulancia
Cím: 9024 Győr, Szent Imre u. 41. 3. emelet
Tel.: 96/507-900/8568, 8569, 8570-es mellékek
Időpontkérés: a call centeren keresztül 96/507-928-as számon, vagy a www.petz.gyor.hu honlapon keresztül.
Cím: 8200 Veszprém, Kórház u. 1., A – épület, III. emelet.
Tel.: 88/556-305
Ez a weboldal a Magyar Dermatológiai Társulat támogatásával jött létre. A magyar bőrgyógyászok szakmai közösségeként működő szervezet a gyógyításon túl kiemelt feladatának tekinti az életminőség javítását, a gyakran előforduló bőrbetegségekkel kapcsolatos szakmai felvilágosító munkát és a betegségekben érintettek tájékoztatását.