évente mintegy
17.000
új beteget
diagnosztizálnak
A bőrrák az egyik leggyakoribb daganatos betegség. Közülük mégis kiemelt figyelmet érdemel a melanoma. Egyrészt mert igen agresszív betegség, másrészt mert a felnőtteknél már fiatalabb életkorban is előfordulhat. Időben felfedezve jól kezelhető, azonban ha későn diagnosztizálják, súlyos következményei lehetnek.
Magyarországon évente több mint 2500 embernél diagnosztizálnak melanomát. Sokuknál későn. Ezért fontos, hogy ismerd meg a melanomát, védekezz ellene, ismerd fel a jeleit, és tudd, hogy mikor kell cselekedned, vagyis szakorvoshoz fordulnod!
A melanoma korai felismerése a legfontosabb lépés a gyógyuláshoz vezető úton. Ez azonban nem mindig egyszerű. Fontos tudni, hogy a melanomák 70%-a eleve rosszindulatú daganatként keletkezik a bőrön, és csak 30%-uk alakul ki már meglévő anyajegyből. Bár a bőr pigmentsejtjeinek daganatos elváltozására számos jel utal, ezek azonosításához bőrgyógyászati szakvizsgálat szükséges. Neked a „rút kiskacsa” módszer segíthet eldönteni, hogy mit mutass meg szakembernek.
Az anyajegyek megjelenése genetikailag meghatározott, ezért egy-egy ember bőrén jellemzően hasonlóan néznek ki. Azonban ha egy anyajegy a „rút kiskacsához” hasonlóan nagyon eltér a többitől, az azonnali figyelmeztetés, hogy érdemes mihamarabb szakorvoshoz fordulnod. A másik figyelmeztető jel, ha egy újonnan jelentkező bőrelváltozást észlelsz, mely folyamatosan növekszik.
A „rút kiskacsa” módszerrel te is könnyen azonosíthatod a melanomagyanús bőrelváltozásokat. Ehhez azonban az kell, hogy rendszeresen ellenőrizd a bőrödet.
A nehezen látható bőrterületek (pl. hát, comb hátsó felszíne, fejbőr) vizsgálatához kérd családtagjaid vagy barátaid segítségét!
Ha a rendszeres önvizsgálat során a saját bőrödön vagy a családtagjaid bőrén a többitől eltérő anyajegyet találsz, ne halogasd a bőrgyógyász felkeresését!
A melanomát az esetek több mint felében a betegek saját maguk veszik észre.
Időben felfedezve 100 melanomás betegből 99 a diagnózis után 5 évvel is életben van.
Háromból egy melanomás beteg a gyanús elváltozás észlelése után egy évet vár, mire orvoshoz fordul.
A bőrrák a leggyakoribb daganatos betegség, amelynek egyik típusa a melanoma. Az úgynevezett nem melanoma típusú bőrrákok bárkin megjelenhetnek 40 éves kor felett. Két típusuk, a bazálsejtes karcinoma és a laphámrák, amelyek a melanománál jóval gyakoribbak, azonban sokkal kisebb eséllyel okoznak áttétet, és jutnak el a gyógyíthatatlan stádiumba. A melanomát emiatt tekintik
a legveszélyesebbnek az összes bőrdaganat közül. Minden bőrráktípusra igaz azonban, hogy a korai felismerés és az időben alkalmazott kezelés adja a legjobb esélyt a teljes gyógyulásra.
évente mintegy
17.000
új beteget
diagnosztizálnak
évente körülbelül
4.500
új beteget
diagnosztizálnak
évente több mint
2.500
új beteget
diagnosztizálnak
évente mintegy
400
magyar hal bele
a melanoma
szövődményeibe
Bármennyire egészségtudatos és tájékozott vagy, néhány szabály betartásával orvosi tudás nélkül is sokat tehetsz a melanoma ellen.
Bár a melanoma veszélyeire évtizedek óta próbálják felhívni a figyelmet a szakemberek, a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinikájának kutatása szerint a betegséggel diagnosztizált páciensek közül háromból egy sosem ellenőrizte a bőrét, és jelentős volt azok száma, akik nem ismerték a betegséget vagy nem tudták, hogy bőrrákról van szó, ami kezelés nélkül akár halálos is lehet.
A melanomás betegek 44 százaléka nem gondolja, hogy súlyos következménnyel lehetnek a betegségnek.
A melanomával diagnosztizált betegek 38 százaléka nem tud arról, hogy veszélyes betegségről van szó.
A melanomás betegeknek csupán 13 százaléka beszélt valaha orvosával a bőrrákról.
Te felismernéd a melanomát? Tudásodat most tesztelheted, sőt kiegészítheted a Szegedi Tudományegyetem melanomakvízével.
Kattints, és ismerd meg jobban a betegséget,
hogy bármikor felismerd!
Országos Onkológiai Intézet Dermatoonkológiai Osztály
1122 Budapest, Ráth György u. 7–9.
https://onkol.hu/betegeknek/fekvobeteg/borgyogyaszati-osztaly/
Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika
1085 Budapest, Mária u. 41.
Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Klinika Dermatoonkológiai Osztály
4032 Debrecen, Nagyerdei körút 98.
Pécsi Tudományegyetem Bőr-, Nemikórtani és Onkodermatológiai Klinika
7632 Pécs, Akác u. 1.
Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati és Allergológiai Klinika Dermatoonkológiai Részleg
6720 Szeged, Korányi fasor 6.
https://u-szeged.hu/szakk/dermall/jarobeteg-ellatas/onkologiai-ambulancia
Vas Megyei Markusovszky Kórház Onkoradiológiai Osztály
9700 Szombathely, Markusovszky L. u. 5.
Ha melanomát diagnosztizáltak nálad, vagy esetleg már meg is történt a sebészi eltávolítása, akkor keresd fel valamelyik hazai melanomacentrumot. Itt – ha indokolt – a szakemberek további vizsgálatokkal meg tudják állapítani, hogy a bőrdaganat típusa és a betegség előrehaladottsága indokolja-e a további kezelést. Amennyiben igen, akkor műtét vagy modern gyógyszeres terápia is szükséges lehet, melyekkel csökkenthető a betegség kiújulásának rizikója, vagy hatékonyan kezelhető a betegség áttétes formája.
Ez a weboldal a Magyar Dermatológiai Társulat támogatásával jött létre. A magyar bőrgyógyászok szakmai közösségeként működő szervezet a gyógyításon túl kiemelt feladatának tekinti az életminőség javítását, a gyakran előforduló bőrbetegségekkel kapcsolatos szakmai felvilágosítómunkát és a betegségekben érintettek tájékoztatását.