év alatt
megduplázódott
a bazálsejtes karcinóma és a laphámrák
előfordulása.
A bőrrák a leggyakoribb daganatos betegség. A hétköznapokban gyakran hallunk a melanoma nevű, pigmentsejt-eredetű bőrrákról annak agresszivitása miatt. De legalább ilyen fontos megismernünk a gyakori és kevésbé gyakori, mégis veszélyes, egyéb daganatos bőrbetegségeket is.
Közös bennük, hogy 45 éves kor felett jellemzőbb az előfordulásuk. Kialakulásukról leginkább az UV-sugárzás évtizedek alatt felhalmozott károsító hatása tehet. Összefoglaló nevük: nem melanoma típusú bőrdaganatok. Leggyakoribb formájuk a bazálsejtes karcinóma (basalioma) és a laphámrák, de fontos, hogy megismerd a ritkábban előforduló veszélyes betegségeket is.
év alatt
megduplázódott
a bazálsejtes karcinóma és a laphámrák
előfordulása.
2019-ben 1 millió magyarra mintegy
2 ezer megbetegedés jutott.
A bőrdaganatok 95 százalékáért az UV-sugárzás a felelős. A Nap UV-A és UV-B sugarait leggyakrabban a leégéssel és a bőr öregedésével kapcsolatban emlegetjük, fontos tudnod azonban, hogy az UV-terhelés nem csak az alkalmi, nyári leégés miatt veszélyes.
Az ultraibolya fény bőrsejteket károsító hatása összeadódik és felhalmozódik az évek, évtizedek alatt. Ha fiatalon nem védekeztünk a káros sugarak ellen, 45 éves korunkra gyengülhet a bőrünk természetes immunvédelme. A bőrkárosodások ilyenkor nem regenerálódnak teljesen: hozzájárulnak a bőrsejtek DNS-ének roncsolódásához és a bőrrák kialakulásához.
A nem melanoma típusú bőrdaganatoknak többféle formája is ismert; az ilyen megbetegedések 99 százalékát a bazálsejtes karcinóma (basalioma) és a laphámrák teszi ki. Időben felfedezve mindkét betegség jól kezelhető.
A bazálsejtes karcinoma a bőr felső hámrétegében alakul ki, kezdetben általában lassan növekvő dudor (kiemelkedés). Ez később elszíneződhet vagy kisebesedhet, újra meg újra varasodó és kiújuló sebként, lassan növekvő fekélyként.
A basaliománál ritkábban előforduló, de szintén gyakori daganatos bőrbetegség. Általában fájdalommentes csomóként jelentkezik a bőrön. Idővel elszíneződhet vagy kisebesedhet, vaskos hámréteg jelenhet meg rajta. Szabad szemmel néha nehéz megkülönböztetni a basaliomától. Ez a ráktípus gyorsan fejlődik, és akár cseresznyeméretűvé nőhet néhány hét alatt is.
Ritka, de veszélyes daganatos betegség. A speciális Merkel-sejtekből indul ki, általában az UV-sugárzás tartós, károsító hatását követően. Jellemzően 60 éves kor után jelentkezik: a bőrből kiemelkedő csomóként mint lilás-vöröses vagy rózsaszín árnyalatú dudor. Ez gyorsan nő, és néhány hónap után több centiméteres nagyságot is elérhet.
Nem a bőr látható, felső rétegében, hanem a kötőszövetben kialakuló daganattípus, amit a hajszálerek és a kötőszöveti sejtek rosszindulatú elváltozása okoz. Jellemzően a humán herpeszvírus fertőzés váltja ki, és főként az idősebb férfiak bőrdaganatos megbetegedése.
A keratózist rákmegelőző állapotnak tartják, amit tartós, erős napfénynek való kitettség idézhet elő. Többféle probléma összefoglaló neve, amely a pikkelyes, elsötétedett, hámló, nehezen gyógyuló bőrelváltozásokat jelöli. Elsődleges kockázati faktora a bőr fokozott UV-terhelése.
Nagyon ritka, de nagyon agresszív bőrdaganat, amelynek megjelenési gyakorisága évtizedek óta növekszik. A valószínűsége, elsősorban a nőknél, a kor előrehaladtával emelkedik. Bár a bőr valamennyi faggyúmirigyében megjelenhet, a leggyakrabban felső szemhéjon azonosítják a daganatot.
Akár növekvő dudort, akár nem gyógyuló sebhelyeket találsz a testeden vagy arcbőrödön, mindenképpen fordulj bőrgyógyászhoz! Ezzel nagyban hozzájárulhatsz az időben elkezdett hatékony terápiához, és gyógyulásod után csökkented a rák kiújulásának kockázatát. Ha idősebb hozzátartozóidnál tapasztalsz ilyen tüneteket, segítsd őket tanáccsal, és/vagy kísérd el őket szakorvosi vizsgálatra!
A bőrrák nem válogat. A statisztikák szerint 50 éves kor felett minden 5. ember megtapasztalja valamelyik típusát. Kialakulásának esélye sokkal nagyobb azonban, ha rendszeresen és hosszú ideig UV-sugárzás éri a bőrt természetes (napfény) vagy mesterséges (szolárium) formában. Az UV-sugárzás mértéke nem évszakfüggő, ezért a kockázatok a bőrt érő közvetlen napfény mennyiségével együtt nőnek. Fokozott rizikót jelent a világos bőrtípus és a genetikai hajlam is.
Fokozottan veszélyeztetettek az immunrendszeri és vérképzőszervi betegségekben érintettek (AIDS, limfóma, leukémia, autoimmun betegségek) és a szervtranszplantáció (pl. veseátültetés) miatt az immunrendszert gyengítő kezelésben részesülők.
Bár a nem melanoma típusú bőrrákok jellemzően 40 éves kor felett jelentkeznek, kialakulásukra az évtizedek alatt felhalmozódó UV-terhelés játssza a legfontosabb szerepet. Fontos tudni, hogy az életünk során minket érő UV-sugárzás 50 százaléka fiatalkorban, jellemzően 20 éves kor alatt terheli a bőrünket.
A gyermekek jóval többször és idejük nagyobb részében tartózkodnak szabad levegőn, mint a felnőttek. Szervezetük még fejlődésben van, ezért a különböző károsító tényezők elleni védelmük is gyengébb. Ezért rendkívül fontos, hogy szülőként és hozzátartozóként mi ügyeljünk a biztonságukra.
Ismerd meg az UV-sugárzás elleni védekezés legfontosabb szabályait! Védd a kockázatoktól magadat és a család apraját-nagyját. Figyeld a családban gyermekeid és idősebb szeretteid bőrét. Javasolj nekik bőrgyógyászati vizsgálatot, vagy kísérd el őket szakorvosi ellenőrzésre! Rendszeres önellenőrzéssel csökkentheted a bőrrák kialakulásának kockázatát. Ha furcsa bőrelváltozásokat tapasztalsz, vagy a bőrrák tüneteit véled felfedezni, fordulj bőrgyógyászhoz. Az időben diagnosztizált betegség jó eséllyel sikeresen kezelhető.
Az időben felfedezett nem melanoma típusú daganatok általában egyszerű sebészi technikával eltávolíthatók. Bizonyos esetekben egyéb roncsoló kezelések (pl. fagyasztás folyékony nitrogénnel, krémek, fotodinámiás terápia) is szóba jönnek. Az előrehaladott, elhanyagolt rákbetegség a bonyolultabb sebészi megoldások mellett azonban szükségessé teheti az infúzióban vagy tablettában adott gyógyszeres kezelést (immunterápia, célzott terápia), a sugárterápiát és ritkán a kemoterápiát is.
Bár az UV-sugárzás elleni védelemről számos forrásból tájékozódhatsz, néhány alapszabályt betartva nagyságrendekkel csökkentheted az UV-terhelés miatt kialakuló bőrdaganatok esélyét.
Ez a weboldal a Magyar Dermatológiai Társulat támogatásával jött létre. A magyar bőrgyógyászok szakmai közösségeként működő szervezet a gyógyításon túl kiemelt feladatának tekinti az életminőség javítását, a gyakran előforduló bőrbetegségekkel kapcsolatos szakmai felvilágosító munkát és a betegségekben érintettek tájékoztatását.