Vidd magaddal a tudást, és védekezz!
A weboldalon található információkat a fényvédelemről egy letölthető dokumentumban is összefoglaltuk. Töltsd le most, és vidd magaddal, hogy nyaralás közben is ellenőrizhesd, hogyan vigyázz a bőrödre.
A bőrrákos megbetegedések 90-95 százalékát az UV-sugárzás okozza, de ez felel a bőr korai öregedéséért és természetesen a fájdalmas leégésekért is. Tudnod kell, hogy már egyetlen nyári napégés is jelentősen növeli például a melanoma kialakulásának kockázatát. A fényvédelem nélkül végzett munka, sporttevékenység és a szoláriumozás hosszú távú kockázatai szintén számítanak, hiszen az évek során a bőrünket érő UV-terhelés hatásai összeadódnak, ami többféle bőrrák kialakulásához is hozzájárulhat. Ez az oldal azért született, hogy egy helyen találd meg a fényvédelemmel kapcsolatos fontos tudnivalókat.
A weboldalon található információkat a fényvédelemről egy letölthető dokumentumban is összefoglaltuk. Töltsd le most, és vidd magaddal, hogy nyaralás közben is ellenőrizhesd, hogyan vigyázz a bőrödre.
Néhány egyszerű tanács betartásával javíthatod esélyeidet a káros UV-sugárzás, ezzel a ráncosodás, a bőr foltosodása, rugalmasságának csökkenése és a bőrrák kockázatai ellen.
Maradj árnyékban vagy viselj az egész testedet fedő ruházatot erős napsütésben.
Viselj széles karimájú kalapot és napszemüveget.
11 és 15 óra között ne feküdj ki a napra, sőt mindig keress árnyékot!
Viselj UV-szűrő pólót, ha nem fedett helyen úszol.
Válaszd szabadtéri sporthoz a kora reggeli vagy az esti órákat.
Mondj le a szoláriumról, mert ott az UV-sugárzás tizenötször erősebb lehet, mint a déli napsütés nyáron.
Ne feledd: érezd jól magad a napon, de bőröd biztonságának érdekében mindig védekezz az erős napsugárzás ellen!
Nem minden fényvédő krém nyújt ugyanolyan szintű védelmet.
Védd a bőröd egészségét, mindig legyen kéznél ez a praktikus ellenőrző lista!
A bőrrák a leggyakoribb ráktípus, amelyik évről évre egyre több embert érint. Mutatunk néhány tényezőt, amelyek befolyásolhatják a bőrrák kialakulásának kockázatát.
Munka a szabadban
Ha rendszeresen szabadtéren dolgozol, a bőrrák kockázata a kétszeresére nő.
Sport a szabadban
A kültéri edzések növelik az életed során téged érő UV-terhelést, emiatt a bőrrák kockázatát is.
Pihenés a szabadban
A napsütés hatásai életünk során összeadódnak – a melanomaesetek 86 százalékáért a Nap UV-sugárzása a felelős.
Napozás
A bőrrák kialakulásáért tízből kilenc esetben a Nap és a szoláriumok ultraibolya fénye a felelős.
Szolárium
35 éves kor alatt már egyetlen alkalom szoláriumhasználat is 60 százalékkal növelheti a bőrrák kialakulásának kockázatát.
Leégés
A bőrrák kockázata a háromszorosára nőhet, ha már valaha leégtél (főként ha ez többnapos gyógyulással és fájdalmas hólyagosodással járt).
Magyarországon évi 2500 új megbetegedést diagnosztizálnak, és későn felismerve rendkívül veszélyes. Általában 20 éves kor után jelentkezik. Jellemzően furcsa anyajegyként jelenik meg, amelynek mérete, alakja és színe gyorsan változhat.
Lassan fejlődő daganat, amely évente fél-egy centimétert növekvő bőrelváltozásként vehető észre. Jellemzően rózsaszín vagy barna gyöngyházfényű csomó vagy plakk formájában jelentkezik. Fiatalkorban ritka.
Hosszú éveken át halmozódó UV-terhelés következtében kialakuló, gyorsan – akár néhány hét alatt – kifejlődő bőrtumor. A bőrelváltozás általában hámló vagy érdes felületű. Korán felfedezve hatékonyan gyógyítható.
Az aktinikus keratózis általában a rákot megelőzően alakul ki, de ha nem kezelik, laphámrákká alakulhat. Az elváltozások apró, kérges, megvastagodott bőrfoltoknak tűnhetnek. Méretük akár 2 centiméteres is lehet, de előfordul, hogy nem is láthatók, és csak tapintással ismerhetők fel, durva textúrájukról.
Ellenőrizd a bőröd havonta ott is, ahol nem éri napfény. A nehezen elérhető helyekhez (hát, fejbőr, ágyék és talp) használj tükröt, vagy kérd meg közeli hozzátartozódat, hogy segítsen. Legyen ez az egyik szokásod havonta!
A bőrrák a fiataloknál is egyre gyakoribb, ezért fontos mindig tudnod, hogy mire figyelj. A legfontosabb figyelmeztető jel az olyan folt, szeplő és anyajegy, amelyik
mérete, színe vagy formája megváltozik, láthatóan eltér a többi, megszokott anyajegytől,
széle aszimmetrikus vagy egyenetlen,
felülete érdes vagy pikkelyes (gyakran előbb tapintható, mint látható),
viszket, vérzik vagy nedvedzik, gyöngyházszínű,
sebesedik és nem gyógyul.
Különösen azokra az elváltozásokra fontos odafigyelni, amelyekre a fenti
listából két jellemző is igaz.
Nézd meg az arcbőrödet, az orrodat, ajkaidat és a fül mögötti részt is.
Vizsgáld meg a fejbőrödet, egy fésűvel elválasztva a hajadat, hogy minden pontra jusson figyelem.
Ellenőrizd a tenyeredet és a kezedet, illetve az ujjaid közötti bőrt is.
Nézd át a nyakad, a mellkasod és a felsőtested. Ha nő vagy, figyelj a melleid közötti és alatti bőrfelületre is.
Hajlítsd be a könyököd, és a felkarod belső részét, valamint a hónaljadat is nézd meg.
Egy kézitükör segítségével a tarkód és a hátad bőrét is ellenőrizd alul és deréktájon is.
Nézd át a feneked bőrét, az ágyékodat és a lábaid hátsó bőrfelületét.
Végül vizsgáld meg a lábfejedet, a talpadat és a lábujjak közötti bőrt.
Fordulj orvoshoz! Ha bizonytalan vagy egy elváltozással kapcsolatban, ha nem tudod, hogy új vagy már évek óta ott lévő gyanús foltot, anyajegyet látsz, akkor is érdemes megmutatnod bőrgyógyásznak, hogy valós probléma esetén minél hamarabb hatékony kezelést kapj!
Ez a weboldal a Magyar Dermatológiai Társulat támogatásával jött létre. A magyar bőrgyógyászok szakmai közösségeként működő szervezet a gyógyításon túl kiemelt feladatának tekinti az életminőség javítását, a gyakran előforduló bőrbetegségekkel kapcsolatos szakmai felvilágosítómunkát és a betegségekben érintettek tájékoztatását.